gototopgototop
گلدیران ال جی
 

 نخستین پایگاه آی تی شرق کشور

پس از سرقت گوشی چه باید کرد؟

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

پس از سرقت گوشی چه باید کرد؟

با افزايش سرقت‌ تلفن‌هاي هوشمند ، صاحبان اين گجت‌ها بايد نهايت تلاششان را براي جلوگيري از سرقت آنها انجام دهند. ما هم مي‌خواهيم شما را در اين زمينه همراهي کنيم. پس مراحل اين مقاله را بخوانيد و از کارهايي که تکنولوژي مي‌تواند براي کنترل سرقت‌ها انجام دهد آگاه شويد.

براساس گزارش دپارتمان پليس سانفرانسيسکو، بيش از 50٪ از دزدي‌هاي اين شهر در سال 2012 شامل سرقت تلفن‌هاي هوشمند است. بنابراين سرنوشت تلفن هوشمند شما مي‌تواند به هرچيزي وابسته باشد. سارق مي‌تواند آنرا براي خود نگه دارد، به يک دوست يا يک خريدار از همه‌جا بي‌خبر در eBay بفروشد و يا فقط از قطعات آن استفاده کند. باقي گوشي‌ها نيز مي‌توانند از کشور قاچاق شوند و با قيمت بالاتري در بازارهاي در حال توسعه فروخته شوند.

چگونه از تلفن هوشمند و اطلاعات آن محافظت کنيد
اگر شما صاحب يک تلفن هوشمند هستيد، و به راحتي از آن در خيابان يا مترو استفاده مي‌کنيد، ضروري است که هر مرحله را به‌درستي انجام دهيد تا اطلاعاتتان از شر سارقين در امان باشد و يا حداقل اگر به سرقت رفت بتوانيد آن‌را مديريت و رديابي کنيد. در ادامه ويژگي‌هاي امنيتي ضروري براي هر سيستم عامل تلفن هوشمند شرح داده شده است.

قبل از شروع ابتدا چند موضوع است که بايد از آنها اطلاع داشته باشيد. در قسمت اول هر سيستم عامل را به دو قسمت تقسيم کرده‌ايم: 1-ويژگي‌هاي عمومي امنيتي که در تنظيمات امنيتي هر سيستم عامل قرار دارد تا از سرقت اطلاعات جلوگيري کند. 2- سرويس‌هاي پيچيده نرم‌افزاري براي رديابي و پاک کردن اطلاعات يک تلفن هوشمند. همچنين توجه داشته باشيد که اپليکيشن‌هاي امنيتي متفرقه که توسط خود سيستم عامل توليد نشده است، در اين دسته بندي قرار ندارد، چرا که تمرکز مقاله بر‌روي راه‌حل‌هاي پيش‌فرض است که توسط توسعه دهندگان سيستم عامل‌ها مورد تاييد باشد.

همچنين به خاطر داشته باشيد که هيچ قابليت امنيتي عاري از اشتباه و خطا نيست. يک سارق حرفه‌اي با تجهيزات مناسب توانايي عبور از هرگونه قفل‌هاي امنيتي را دارد. حتي بدتر از آن ممکن است سارق تلفن هوشمندتان را تنها براي قطعات آن دزديده باشد، و هيچ قصدي براي استفاده مجدد از آن نداشته باشد. در صورت بروز اين گونه حالت‌ها، وجود رمز عبور يا اقدامات امنيتي ديگر نمي‌تواند مانع کار او باشد.

اندرويد: جلوگيري از سرقت داده ها و هک شدن‌هاي اتفاقي
Lock code: مي‌توانيد تلفن هوشمند خود را با عدد، حروف و کارکتر‌ها امن کنيد. همچنين مي‌توانيد از پترن‌ها نيز استفاده کنيد. اگر از پترن استفاده مي‌کنيد، به خاطر داشته باشيد که يک دزد مي‌تواند پترن را از طريق لکه حاصل از انگشت‌تان بر روي صفحه نمايش تشخيص داده و آن را باز کند. درنتيجه پاک کردن صفحه نمايش تلفن‌هوشمندتان به صورت منظم امر مهمي است.

تلفن‌هاي هوشمند اندرويدي که از نسخه Jelly Bean به بالا بهره مي‌برند، قابليت تشخيص چهره نيز براي باز کردن قفل صفحه نمايش را دارند که البته اين مورد از امنيت کمتري برخوردار است. در کنار قفل امنيتي، Htc one max داراي قابليت اسکن اثر انگشت مي‌باشد.

ويژگي‌هاي قفل کردن صفحه نمايش:
همانند سيستم عامل iOS، اندرويد نيز به شما اجازه دسترسي به تماس‌هاي از دست رفته و پيش نمايشي از اس‌ام‌اس‌ها را مي‌دهد. که اين قابليت‌ها به نسبت iOS کمتر هستند. شما مي‌توانيد دسترسي‌ها را با رفتن به Security page در تنظيمات منو غيرفعال کنيد.

رديابي و فرمت تلفن‌هوشمندتان
مديريت دستگاه اندرويد (Android device manager): همانند find my iphone، مديريت دستگاه اندرويد نيز به شما در صورت گم شدن تلفن هوشمندتان، اجازه کنترل آن را مي‌دهد. اين قابليت را با رفتن به منوي تنظيمات گوگل و انتخاب Android Device Manager option فعال کنيد. سپس گزينه‌هاي مکان‌يابي، قفل کردن و ريست کردن گجت‌تان را انتخاب کنيد.

براي تعيين مکان گجت گم شده‌تان، ابتدا بايد در سايت گوگل و با وارد کردن اکانت و پسورد گوگل‌تان وارد شويد. گوگل در ابتدا داراي نرم افزار کنترل از راه دور تلفن‌هوشمند نبود، اما اين شرکت در دسامبر امسال، يک اپليکيشن در Google play هم براي وب‌سايت و هم براي تلفن‌هاي هوشمند ارائه داد و بدين ترتيب شما قادر خواهيد بود که ليست گجت‌هايي که به اکانت شما وصل شده باشند را مشاهده کنيد. با کليک کردن بر روي هر دستگاه، گوگل مکان آنرا در Google map نشان خواهد داد. البته بايد گجت مورد نظرتان به اينترنت وصل باشد تا بتوانيد محل آن را شناسايي کنيد.

گزينه‌هاي بعدي شامل قابليت قفل کردن تلفن هوشمندتان با Lock code جديد، به صدا در آمدن گجت‌تان به مدت 5 دقيقه با نهايت صدا (حتي در حالت بي‌صدا)، و فرمت کردن اطلاعات به صورت کامل است. اگرچه Android device manager به صورت رسمي از lost mode بهره نمي‌برد، اما شما مي‌توانيد برخي از اقدامات پيشگيرانه‌اي (به جز ارسال پيام به صفحه نمايش تلفن هوشمندتان) که در سيستم عامل iOS انجام مي‌داديد در اين‌جا نيز انجام دهيد. تمامي نسخه‌هاي مختلف اندرويد از Activation Lock بهره نمي‌برند اما امکاناتي از اين قبيل در اپليکيشن‌هاي ديگر موجود است.

همانند سيستم‌عامل iOS، شما هنگام خاموش و يا آفلاين بودن تلفن‌هوشمندتان قادر به رديابي آن نخواهيد بود. اگر شما در اين هنگام هر دستوري به گجت‌تان بفرستيد، به هر حال آن دستور بهنگام وصل شدن مجدد گجت‌تان به اينترنت اجرا خواهد شد. پس از پاک کردن تلفن هوشمندتان، شما قادر به رديابي آن نخواهيد بود. اما اگر دزد، سيم کارت را از آن خارج کند مي‌توانيد آنرا رديابي کنيد. همچنين بياد داشته باشيد که شما نمي‌توانيد از راه دور کارت حافظه (Micro SD) را پاک کنيد، بلکه تنها قادر خواهيد بود اطلاعات حافظه تلفن هوشمندتان را فرمت کنيد. پس مراقب اطلاعاتي که در کارت حافظه گجت‌تان ذخيره مي‌کنيد، باشيد.

اندرويد ويژگي‌هاي مهم امنيتي خود را با رابط کاربري آسان و ايجاد رقابت با ديگر شرکت‌ها با استفاده از Lock code، ارائه نموده است. همچنين آخرين تغيير اضافه شده در اپليکيشن تلفن‌هاي هوشمند اندرويدي، تفاوت در شروع آن است. از طرفي ديگر قابليت اضافه کردن يک پيام در صفحه نمايش و خدمات قابل مقايسه با activation Lock در آيفون، Android device Manager را مفيدتر کرده است.

iOS: جلوگيري از سرقت اطلاعات و هک شدن
استفاده از Lock Code: شما مي‌توانيد از يک عدد چهار رقمي يا طولاني‌تر که شامل حروف، اعداد و فاصله هستند به عنوان پسورد استفاده کنيد. همچنين مي‌توانيد با فعال کردن يک گزينه، اگر براي 10 بار پسورد اشتباه وارد شود اطلاعات موجود در تلفن هوشمندتان به صورت کامل پاک مي‌شود. iPhone 5s علاوه بر ويژگي‌هاي ذکر شده، داراي ويژگي اسکن اثر انگشت براي شناسايي هويت شما نيز مي‌باشد.

ويژگي‌هاي قفل کردن صفحه نمايش
سيستم عامل ios برخي از ويژگي‌هايش را بدون وارد کردن کد امنيتي در دسترس شما قرار مي‌دهد. اگرچه اطلاعات حساس شخصي در دسترس نيست ولي امکاناتي از قبيل تماس صوتي, فرستادن پيام کوتاه و يا جواب دادن به تماس‌هاي از دست رفته از طريق پيام کوتاه قابل استفاده است. شايد از اين طريق دسترسي به کليد‌هاي ميانبر آسان‌تر باشد ولي براي حفاظت بيشتر از از گجتتان مي‌توانيد از طريق مسير زير آن‌را خاموش کنيد.

Settings > General > Passcode Lock
همچنين شايد نياز باشد دسترسي به مرکز کنترل و مرکز اطلاع‌رساني از lock screen غير‌فعال باشد. براي خاموش کردن آن از مسير زير پيروي کنيد:

Settings > Control Center, and Settings > Notification Center

رديابي و پاک کردن اطلاعات در iOS
سرويس Find My iPhone: از زماني که تلفن‌هوشمندتان را از دست داديد، اين سرويس به شما امکان رديابي، مديريت و حفاظت از آن‌را مي‌دهد. براي استفاده از آن ابتدا بايد يک حساب icloud داشته باشيد، اگرچه شما نياز به همسان‌سازي هيچ يک از اطلاعاتتان همچون e-mail و اکانتکت‌هايتان را نداريد. بعد از راه‌اندازي به صفحه iCloud در تنظيمات آيفون رفته و سپس گزينه find my iPhone را روشن کنيد.

اولين قدم بعد از دزديده شدن تلفن‌هوشمندتان، رفتن به حساب خود در سايت iCloud.com و يا استفاده از اپليکيشن Find my iPhone توسط يکي ديگر از دستگاه‌هاي مجهز به سيستم عامل ios است. بعد از آن شما قادر خواهيد بود تا گجت‌تان را در apple map پيدا کنيد. البته اين موضوع يک محدوديت دارد و آن هم آن است که تنها آيفون شما در صورتي پيدا مي‌شود که فردي با آن به اينترنت سيم کارت يا Wi-Fi وصل شده باشد. اگر آيفون شما به شبکه واي‌فاي مخفي (منظور آن‌دسته از واي‌فاي هايي که در ليست شبکه‌هاي موجود در گجتتان نباشد) وصل شده باشد، شما قادر به پيدا کردن آن نخواهيد بود. محدوديت‌هاي ديگر نيز اعمال مي‌شود که در ادامه به آن مي‌پردازيم.

بعد از مکان‌يابي تلفن‌تان و کليک کردن بر روي آيکون، مي‌توانيد کارهاي زيادي انجام دهيد. براي اولين کار مي‌توانيد گجتتان را به مدت 2 دقيقه با صداي بلند بصدا در‌آوريد (حتي در حالت بي‌صدا). اگر شما گجت‌تان را در جاي خاصي مثلا زير کوسن مبل گم کرده‌ايد اين کار مفيد به‌نظر مي‌رسد. اما اگر از دزديده شدن آن اطمينان پيدا کرديد هرگز از اين شيوه استفاده نکنيد زيرا کار مفيدي براي شما انجام نمي‌دهد، بلکه فقط موجب آگاهي دزد از اطلاع يافتن شما از دستگاه مي‌شود. همچنين مي‌توانيد تلفن هوشمندتان را فرمت کنيد که اين کار نيز غير مفيد و نابهنگام است. به‌جاي آن ابتدا تلاش کنيد که در اولين فرصت حالت گمشده يا Lost Mode گجتتان را فعال کنيد. با انجام اينکار نه‌تنها به شما گزينه‌هاي بيشتري براي کنترل گجتتان مي‌دهد بلکه موجب ايجاد موارد امنيتي سختگيرانه‌اي براي آن مي‌شود.

Lost Mode:
حالت گم‌شده يا همان lost mode دو کار را انجام مي‌دهد. اولين کار که به شما امکانات بيشتري را براي کنترل گجتتان مي‌دهد. براي شروع، اگر شما تاکنون براي تلفن‌هوشمندتان رمز عبور انتخاب نکرديد مي‌توانيد با استفاده از اين روش صفحه نمايش را با يک رمز عبور 4 رقمي از راه دور قفل کنيد. حداقل اينکار مانع دسترسي اطلاعات شما توسط اکثر سارقان مي‌شود.

گام بعدي فرستادن پيام به قفل صفحه نمايش تلفن هوشمندتان مي‌باشد که غير‌قابل پاک شدن است. شما مي‌توانيد يک پيام دلخواه همچون اسم، شماره تلفنتان يا حتي تقاضاي برقراري ارتباط با کسي که تلفن‌هوشمندتان را پيدا مي‌کند بفرستيد.

Lost mode اجازه مشاهده مکان تلفن‌هوشمندتان در 24 ساعت گذشته را مي‌دهد. اين مکان‌ها که توسط پين‌هايي در نقشه مشخص مي‌شود به خوبي مي‌تواند براي رديابي سارق مورد استفاده قرار بگيرد. درنهايت اگر تمام اميدها‌يتان نقش بر آب شد، شما مي‌توانيد گجتتان را به‌صورت کامل فرمت کنيد. با انجام اين‌کار شما توانايي رديابي آن را از دست مي‌دهيد اما همچنين رمز عبور و پيام صفحه نمايش در حالت اوليه خود باقي خواهند ماند.

قفل کردن
Lost mode در بخش قفل در ios 7 نيز نقش ايفا مي‌کند. کاربران اپل اغلب از عدم وجود امکانات کافي براي پيدا کردن تلفن‌هوشمندشان اعتراض داشتند. اما Activation Lock سعي بر حل اين مشکل از طريق مانع شدن ديگران براي استفاده از تلفن هوشمندتان، در هنگامي که سرقت آن مورد تاييد قرار گرفت، مي‌کند.

پس از فعال کردن Find my iPhone و به محض استفاده از تلفن هوشمندتان، Activation Lock حساب کاربري و پسوردتان را با سريال نامبري که از گجت‌تان در سرورهاي اپل موجود است، مقايسه مي‌کند. بعد از آن، قبل از هر گونه اقدامي که در آيفون شما قرار باشد صورت بگيرد، حساب کاربري و رمز عبور شما مورد نياز است. براي مثال اگر کسي قصد خاموش کردن Find my iPhone يا تلاش براي پاک کردن هر نوع اطلاعات و حتي استفاده از يک اکانت ديگر براي استفاده از آيفون شما داشته باشد، با مانع تازه‌اي همچون رمز عبور و حساب کاربري روبرو مي‌شود. همچنين اگر سارق سعي بر تعويض سيم کارت شما داشته باشد، Activation lock در آيفون‌تان فعال باقي مي‌ماند. به هر صورت، اگر شما در تلاش براي پيدا کردن تلفن هوشمندتان هستيد و پسوردتان را فراموش کرديد، مي‌توانيد از طريق تماس با پشتيباني شرکت اپل، آن‌را بازيابي کنيد.

در ضمن فراموش نکنيد که Find my iPhone تنها زماني فعال است که گجت‌تان از طريق اينترنت واي‌فاي و يا سيم‌کارت‌تان آنلاين باشد. اگر دزد، آيفون‌تان را خاموش و يا آنرا در حالت هواپيما قرار دهد، شما قادر به رديابي آن نخواهيد بود. همچنين مي‌توانيد دستوراتي بفرستيد که تلفن‌هوشمندتان را فرمت يا قفل کند و يا اينکه بر‌روي صفحه نمايش پيام بفرستيد. اما زماني که آيفون‌تان آنلاين نباشد، نمي‌توانيد از اين دستور‌ها استفاده کنيد.

با کمک Find my iPhone و Activation Lock، سيستم عامل iOS جامع‌ترين راه‌کار براي حفاظت از تلفن‌هوشمندتان را دارد (همچنين آيفون‌ براي دزد‌ها، معروف‌ترين گوشي هوشمند به منظور سرقت آن است).درنتيجه، لازم است که شما وقت بيشتري را براي آماده کردن و راه‌اندازي امکانات پيش‌فرض تلفن‌همراه‌تان براي قفل کردن صفحه نمايش و راه‌کار‌هاي امنيتي ديگر صرف کنيد.

جلوگيري از سرقت داده‌ها و هک شدن‌ در ويندوز فون

Lock code: شما مي‌توانيد تلفن هوشمند خود را با کدهاي 4 تا 16 رقمي قفل کنيد، اگرچه با تعويض کاربري‌هاي آن مي‌توانيد براي دسترسي به ايميل خود از کد‌هاي جداگانه استفاده کنيد. ويندوز‌فون اين امکانات را در قفل صفحه نمايش در اختيار شما قرار نمي‌دهد.

رديابي و فرمت تلفن‌هوشمندتان:
قابليت Find My Phone: از لحظه‌اي که شما از گجت‌تان استفاده کنيد، اين خصوصيت فعال مي‌شود و هيچگونه مراحل نصب جداگانه‌اي ندارد. با اينحال شما مي‌توانيد مکان‌يابي تلفن‌هوشمندتان در فواصل معين را در سرور‌هاي مايکروسافت از طريق گزينه Find My Phone در منوي تنظيمات انتخاب کرده و ذخيره کنيد. انجام اين کار باعث مي‌شود پيدا کردن تلفن‌هوشمندتان و رديابي حرکت‌هاي آن آسان‌تر ‌شود. اگر گجت شما دزديده شده است، از طريق اکانت مايکروسافت‌تان در سايت ويندوز فون وارد شويد و تلفن هوشمندتان را از طريق منوي کشويي که در سمت راست و بالاي صفحه قرار دارد، انتخاب کنيد. سپس اپليکيشن Find My Phone را انتخاب کنيد. مايکروسافت اپليکيشن ديگري را براي پيدا کردن گجت‌تان پيشنهاد نمي‌کند.

در اينجا نيز، در صورت خاموش و يا آفلاين بودن گجت‌تان شما قادر به رديابي آن نخواهيد بود. اگر شما در اين هنگام هر دستوري به گجت‌تان بفرستيد، آن دستور بهنگام وصل شدن مجدد گجت‌تان به اينترنت اجرا خواهد شد. همچنين اگر شما نتوانيد گجت‌تان را به درستي پيدا کنيد، مايکروسافت به صورت خودکار براي رديابي آن تلاش مي‌کند که باعث مي‌شود شما نياز به رفرش کردن مداوم صفحه نداشته باشيد.

به علاوه اگر مايل باشيد، مايکروسافت به شما ايميلي حاوي نقاطي که گجت‌تان بوده ارسال خواهد کرد. همانند سيستم عامل‌هاي iOS و Android، اگر گجت‌تان را نيز فرمت کنيد ديگر قادر به رديابي آن نخواهيد بود. اما اگر دزد اقدام به تعويض سيم‌کارت نمايد، مي‌توانيد براي رديابي آن اقدام کنيد. در کل، ويندوز‌فون بخاطر ارائه خدماتي که در اندرويد وجود ندارد (همانند پيام روي صفحه نمايش و ايميل‌هاي خودکار)، قابليت‌هاي بيشتري دارد. البته همچنان معتقديم که مايکروسافت به يک اپليکيشن جداگانه نيز براي يافتن تلفن‌هاي هوشمند نياز دارد.

نظرات
جزئیات تماس شما:
نظر:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img]   
امنیت
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.
 
بنر

با ما تماس بگیرید!

طرح سؤالات، نظرات و پیشنهادات

  • تلفن: 37666603-051
  • فاکس: 37678660-051
  • ایمیل: info [at] lgnews [dot] ir

گلدیران، روی خوش زندگی

گلدیران ضمانت خرید شماست

 

اخبار ال جی را در توییتر دنبال کنیدبه صفحه ال جی در فیس بوک بپیوندید

ال جی نیوز را در فیس بوک دنبال کنید

همراه با ال جی نیوز

مشاوره رایگان طراحی سایت

آدرس نمایدنگی های رسمی ال جی گلدیران

نرم افزارهای تلفن همراه ال جی

تلویزیون UD اولترا اچ دی ال جی

دانلود راهنمای محصولات ال جی با ضمانت گلدیران

مسابقه عکس سه بعدی ال جی

عضویت در خبرنامه

خبرنامه ال جی نیوز

نام:

ایمیل:

آخرین ویدیوها

 

افراد آنلاین

ما 9 مهمان آنلاین داریم

ایمن شده بوسیله كوير پاژوب سایت كوير پاژ